MOON TARIKATI VE F.GÜLEN


   
Bir kaç gün evvel; A bridge between the Islamic world and the West kaynaklı haberde israil dışişleri bakanlığının kuranı kerim tefsiri için bir internet sitesi kurduğu duyuruldu.ve doğal olarak islam dünyasında ve ülkemizde ciddi tepkilere yol açan olayın asıl amacının ne olduğu ve tefsirin içeriğinin nasıl belirlendiğiydi esas mesele..ama bu bizim başımıza ilk kez gelmiyorki..islamı ve müslümanların islam anlayışını değiştirme çabaları yıllardır gözlerimizin önünde süregelen ve bizlerin kılını kıpırdatamadığı bir halde varlığını sürdürmekte.
çok uzağa gitmeye gerek yok.tehlike yanıbaşımızda.hızla yayılan  ve okutulan sonsuz nurlar,kalbin zümrüt tepeleri,ölçü ve yoldaki ışıklar vs..ile hiçte küçümsenmeycek derecede referans kabul edilen fetullah gülen tefsirleri..tüm dinleri birleştirme çabasındaki moon tarikatının türkiye temsilcisinin tefsirleri..benim dinim son din,hak din demekten vazgeçen cahil zevatın tefsirleri gözlerimizin önünde okutulup duruken,bizleri harekete geçiremeyen şuursuzluğumuz ile daha göreeğimiz çok mesele var gibime geliyor..
***
 Sun Myung Moon, 1954 yılında Seul'de, bilinen adıyla "Moon Tarikatı", resmi adıyla "Birleştirme Kilisesi" ni kurdu.1951'de Kore'yi işgal eden ABD, Güney Kore'yi sömürgeleştirirken bir yandan da Hıristiyan tarikatını (Moon) kurdurarak, bu tarikat marifetiyle, Güney Kore nüfusunun yüz-de 40'ı, Budistlikten vazgeçirip Hıristiyan yapıl
CIA'nın kurduğu Kore CIA'nın Washington temsilcisi Albay Bo Hi Pak da, Moon tarikatının en güçlü isimleri arasında yerini aldı. CIA, Moon tarikatını kullanarak Dünya Anti Komünist Ligi'ni örgütledi. Sun Myung Moon, 1959'da Amerika'ya yerleşti. Kiliseleri birleştirme çalışmalarında 1989'a kadar Anti-komünist mesajlar ağırlıkta iken, komünizmin çöküşü ile Batı'nın komünizmden sonra en büyük tehlike gördüğü, İslamiyet'e yöneldi.
Moon Tarikatının dünyanın birçok yerinde vakıfları, işletmeleri, okulları, medya kuruluşları mevcut olup, fakir bir köylü çocuğu olan Sun Myung Moon'un bugün müthiş bir portföye sahip olduğu dikkat çekiyor.
Myung Moon liderliğindeki tarikat, Kiliseleri birleştirmek (Unifi-cation Church) felsefesini yaymak amacıyla düzenlediği toplantılarda çeşitli ülkelerin tanınmış isimlerini bir araya getiriyor ve bu ülkelerde örgütlenmeye çalışıyor Tarikat, Hıristiyanları birleştirmenin yanı sıra, Müslümanlarla Hıristiyanları da birleştirmeği gaye edindiği için İslami kesimi de hedef kitle seçiyor.
Türkiye’deki ilk girişimleri de bu amaca uygun olarak “Dini Araştırmalar” ” Hoşgörü” “Diyalog” görüşmeleri adları altında, Türki-ye’den özellikle dini çevreden çok aşina isimler tarikatın toplantılarına katılmaya başlıyor.
ABD’de yapılan “Dinlerarası ilişkiler” toplantısına Türkiye’den 40 kadar ilahiyatçı katılıyor.
Tarikat, Türkiye’de 1991 yılında İstanbul’da. President Otel’de düzenlenen bu toplantıya katılan Hıristiyan din adamları, Müslüman din adamları, basın ve medyaya kapalı üç günlük bir seminer gerçekleştiriyor, 1994 yılında yine İstanbul’da The Marmara Oteli’nde yine medyaya kapalı olarak gerçekleştirilen bir başka toplantıda Türk kamuoyu için şok isimler katılımcı oluyor.
Bu tarikat ülkemizde müthiş bir MİSYONER faaliyet başlatıyor.

-Fetullah Gülen’ in de savunduğu ana kavram “hoşgörü” ve dinler arası diyalog”. Dahası, Moon tarikatının başlattığı dinlerarası diyalog girişimine Türkiye’den de Fetullah Gülen destek veriyor.
Papa ile görüşüp, yetkisinde olmamasına rağmen, “Harran da üç semavi dine din adamı yetiştirecek bir ilahiyat üniversitesi kurmayı teklif ediyor. Yani Gülen, İstanbul’da izin verilmeyen ruhban okulunun Güneydoğu da açılmasını istiyor.
Moon Tarikatı'nın, ilk Türkiye temsilciliğini chp eski genel sekreterlerinden rahmetli Kasım GÜLEK yapıyordu.. Kasım Gülek ile Fetullah Gülen samimi birer dosttular..

Zira,Fetullah Gülen, ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Morton Abramowitz ile tanıştırılmasını Kasım Gülek'in sağladığını kendi ağzından söylüyordu.
Abramowitz'in ise Fetullah Gülen'i, Pentagon ve Papa dahil birçok kişi ve kuruluşa taşıdığı biliniyor.

Kasım Gülek'in vasiyeti üzerine cenaze namazı bizzat Fetullah Gülen tarafından kıldırılıyor. (Bkz. 01.09.1997 tarihli Zaman Gazetesi, 21.01.1998 tarihli Yeniyüzyıl Gazetesi)

Gülen, 1992 yılında ABD'ye gittiğinde, Kasım Gülek'in Amerikan Ordusu'nda albay olarak görev yapan, daha sonra şüpheli bir şekilde ölen, baldızı Aylin Rodomisli (Adı Aylin romanında anlatılan kişi) aracılığıyla Pentagon ve CIA ile ilişkiye geçtiğini de bizzat kendisi söylüyor.
Kasım Gülek'in kızı Tayyibe Gülek, daha sonra DSP'den Adana milletvekili seçiyor. Ecevit'in son yıllarda Fetullah Gülen'e sempati duyduğu bilinen bir gerçek. Tayyibe Gülek'i yetiştiren kişi teyzesi Aylin Rodomisli olup, bu kişi aynı zamanda Fetullah Gülen'in Pentagon'la ilişkisini kuran kişidir.
-Moon Mesihliğe soyunurken, Fetullah Gülen İslam temsilciliğine soyunmaktadır.
- Moon'da, Gülen'de Amerika'yı üst olarak seçmişlerdir.
-Her iki tarikatın da Amerika'daki NED, CSIS ve CIA örgütlerince desteklendiği söylenmektedir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !